Bliski Wschód

Byłem żołnierzem dżihadu

Co łączy Asada z islamistami

Numer 07/ 2014
Demonstracja i agitacja Islamskiego Państwa na ulicach Aleppo. Demonstracja i agitacja Islamskiego Państwa na ulicach Aleppo. AFP / EAST NEWS
W Syrii nigdy nie będzie już pokoju, a obie strony mają na rękach niewinną krew. Abu Mohamad, ukrywający się przed swoimi towarzyszami broni, opowiada o długich miesiącach spędzonych w szeregach powiązanego z Al-Kaidą Islamskiego Państwa.
Abu Mohamed Al-Adnani, rzecznik prasowy Islamskiego Państwa w Syrii.Internet Abu Mohamed Al-Adnani, rzecznik prasowy Islamskiego Państwa w Syrii.

Drobny chłopak ubrany jest od stóp do głów na czarno – począwszy od nasuniętej na oczy czapki, przez bluzę, po dżinsy i buty. Nic go nie wyróżnia spośród innych młodych ludzi, którzy każdego popołudnia przychodzą na trening w centrum handlowym w jednym z miast na południu Turcji. Jednak ten 23-latek ma na swoim koncie służbę pod równie czarną banderą Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu, zbrojnego ugrupowania blisko związanego z Al-Kaidą, które sieje terror i strach na północy Syrii.

28.03.2014 Numer 07/ 2014
Reklama