Bliski Wschód

Dziewczyna ze smyczą

Kto odpowie za Abu Ghraib

Numer 08/ 2014
Razem z Lynndie England podobne wyroki usłyszało siedmiu innych członków kompanii żandarmerii z Abu Ghraib. Razem z Lynndie England podobne wyroki usłyszało siedmiu innych członków kompanii żandarmerii z Abu Ghraib. Rex Features / East News
Dziesięć lat temu zdjęcie Lynndie England, która torturowała jeńców w więzieniu Abu Ghraib w Iraku, zbulwersowało świat. Dzisiaj Ameryka rozlicza się z tamtej historii.
Samotnie wychowuje syna ze związku z kolegą ze służby, który też był na osławionych zdjęciach.AP/East News Samotnie wychowuje syna ze związku z kolegą ze służby, który też był na osławionych zdjęciach.

Lynndie England stała się w kwietniu 2004 r. twarzą skandalu, który wstrząsnął armią amerykańską i wywołał oburzenie w świecie arabskim. Od połowy 2003 r. England stacjonowała wraz ze swoją kompanią żandarmerii wojskowej w Abu Ghraib pod Bagdadem, w dużym więzieniu służącym wcześniej reżimowi Saddama Husajna. Żołnierze znęcali się nad osadzonymi fizycznie i psychicznie, a do tego z dumą robili sobie nawzajem zdjęcia podczas maltretowania Irakijczyków.

11.04.2014 Numer 08/ 2014
Reklama