Bliski Wschód

Świat wiedział, nie powiedział

Jak Izrael zbudował bombę atomową

Numer 10/ 2014
Zmowa milczenia nie była jedynym wkładem USA w program atomowy Izraela. Zmowa milczenia nie była jedynym wkładem USA w program atomowy Izraela. Corbis
Od lat 50. Izrael wykradał nuklearne sekrety i skrycie budował bombę atomową, wspierany przez rządy państw europejskich, a USA przymykały na to oko. Teraz się domaga, by Zachód powstrzymał Iran przed budową własnego arsenału jądrowego.
Dimona – senna wieś, która zmieniła się w ośrodek badań jądrowych.Getty Images Dimona – senna wieś, która zmieniła się w ośrodek badań jądrowych.

Głęboko pod piaskami pustyni, otoczone ze wszystkich stron przez wrogów państwo buduje po cichu bombę atomową, wykorzystując technologię i surowce dostarczone przez zaprzyjaźnione kraje lub wykradzione przez sieć agentów. To świetny materiał na szpiegowski thriller i rodzaj narracji często stosowanej w odniesieniu do irańskiego programu jądrowego. Tyle tylko, że ani brytyjski, ani amerykański wywiad nie wierzą, że Teheran postanowił zbudować bombę atomową, a poczynania Irańczyków są pod stałą kontrolą międzynarodową.

09.05.2014 Numer 10/ 2014
Reklama