Bliski Wschód

Zakład zakładnika

Uratowani z piekła

Numer 26.2014
Więzienie w Aleppo. Tu trzymano zakładników z Zachodu. Więzienie w Aleppo. Tu trzymano zakładników z Zachodu. JAsper Juinen / The New York Times / EAST NEWS
Europejczycy i Amerykanie schwytani przez Państwo Islamskie byli torturowani i zmuszani do przejścia na islam. Po tygodniach, miesiącach bądź latach nadchodził kres męczarni: część została wykupiona, reszta – straciła głowy.
James Foley, Amerykanin, do końca wierzył, że rząd go wykupi. USA odmówiły negocjacji. Film z jego egzekucji trafił do internetu.Freejamesfoley.org/materiały prasowe James Foley, Amerykanin, do końca wierzył, że rząd go wykupi. USA odmówiły negocjacji. Film z jego egzekucji trafił do internetu.

James Foley wrócił do celi, w której był uwięziony z ponad 20 innymi więźniami z Zachodu, i zalał się łzami szczęścia. Pytania, które zadali mu porywacze, były bardzo osobiste: „Kto płakał na ślubie twojego brata? Kto był kapitanem drużyny koszykówki w twojej szkole?”. Było oczywiste, że dżihadyści nawiązali kontakt z rodziną Foleya. To było w grudniu 2013 r., ponad rok od chwili, gdy zaginął on w północnej Syrii.

19.12.2014 Numer 26.2014
Reklama