Bliski Wschód

Nefretete, jesteś tam?

Zagadki Egiptu: grobowiec królowej w zasięgu ręki

Numer 18.2015
Czy za grobowcem Tutanchamona znajduje się nienaruszone miejsce spoczynku Nefretete? Czy za grobowcem Tutanchamona znajduje się nienaruszone miejsce spoczynku Nefretete? Reuters/Forum
Czy legendarna królowa spoczywa za komorą grobową Tutanchamona? Właśnie odkryto na ścianach zagadkowe linie. To może być ślad po zamurowanym przejściu.
Archeolog Hermann Ranke z popiersiem Nefretete nie rozstawał się nawet w łóżku (1912).BPK/BEW Archeolog Hermann Ranke z popiersiem Nefretete nie rozstawał się nawet w łóżku (1912).

Gdy w 1912 r. egipski robotnik Ahmed as-Sanussi w stosie rozłupanych kamieni na brzegu Nilu zobaczył „fragment o barwie różowej, jak ludzkie ciało” i wydobył popiersie Nefretete, towarzyszący mu niemiecki archeolog Hermann Ranke umieścił rzeźbę tuż przy swoim posłaniu, by nikt mu jej nie zabrał. Od tamtej pory piękna egipska królowa sprzed ponad trzech tysiącleci nie przestaje fascynować, choć tak niewiele o niej wiadomo.

Wiemy, że była ukochaną małżonką faraona Amenhotepa IV, który przyjął imię Echnaton i przeniósł stolicę Egiptu z Teb do Amarny.

03.09.2015 Numer 18.2015
Reklama