Bliski Wschód

Syjoniści na Synaju

Wojna sześciodniowa: drugie narodziny Izraela

Numer 12.2017
Jeńcy egipscy. W niecały tydzień zginęło 20 tys. żołnierzy arabskiej koalicji i tylko 760 Izraelczyków. Jeńcy egipscy. W niecały tydzień zginęło 20 tys. żołnierzy arabskiej koalicji i tylko 760 Izraelczyków. AP / EAST NEWS
Pięćdziesiąt lat temu, po zaledwie sześciu dniach walk, Izraelczycy rozbili wrogą arabską koalicję. Skutkiem jest trwająca do dziś okupacja terytoriów palestyńskich.
Poza frontem walk - okolice Jerozolimy, 5 czerwca 1967 roku.AFP/EAST NEWS Poza frontem walk - okolice Jerozolimy, 5 czerwca 1967 roku.

Rok 1967 zapowiadał się w Izraelu dość spokojnie. Od ostatniej otwartej wojny z Egiptem, która rozgorzała przy okazji kryzysu sueskiego, minęło dziesięć lat. Nie była to może dekada pokoju, ale mimo wszystko okres względnego uspokojenia. Wprawdzie nadal żaden z arabskich sąsiadów nie uznawał istnienia państwa żydowskiego, ale nie czuło się też z ich strony nieuchronnego, śmiertelnego zagrożenia. Od ogłoszenia niepodległości Izraela w 1948 roku nie było jeszcze tak długiej przerwy w walkach z Arabami, nie licząc mnożących się incydentów granicznych.

09.06.2017 Numer 12.2017
Reklama