Bliski Wschód

Czas wcisnąć gaz

Arabia Saudyjska - kobiety za kierownicą

Numer 21.2017
Prywatnie nie przepada za jazdą autem. Szykany, z jakimi spotkała się w ojczyźnie, zrobiły swoje. Na wygnaniu musiała nawet poddać się terapii. Prywatnie nie przepada za jazdą autem. Szykany, z jakimi spotkała się w ojczyźnie, zrobiły swoje. Na wygnaniu musiała nawet poddać się terapii. AFP / EAST NEWS
Arabia Saudyjska była jedynym krajem, gdzie kobietom nie wolno prowadzić samochodu. To się właśnie zmienia. Także dzięki odwadze osób takich jak Manal asz-Szarif.
Następca tronu, książę Mohamed Ben Salman, powoli wdraża reformy. Z naciskiem na „powoli”.AFP/EAST NEWS Następca tronu, książę Mohamed Ben Salman, powoli wdraża reformy. Z naciskiem na „powoli”.

Ta informatyczka, urodzona w 1979 roku, przed sześciu laty siadła za kierownicą samochodu i dała się sfilmować przyjaciółce, po czym umieściła to wideo w internecie. Trzy dni później zatrzymała ją służba bezpieczeństwa. Spotkało się to z protestem międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka, toteż wkrótce Manal asz-Szarif znalazła się znów na wolności. Zainicjowała wówczas utworzenie ruchu protestu pod hasłem „Women2Drive” przeciw zakazowi prowadzenia samochodu przez kobiety, obowiązującemu już tylko w Arabii Saudyjskiej.

13.10.2017 Numer 21.2017
Reklama