Bliski Wschód

Wszystko im Sisi

Armia – państwo w egipskim państwie

Numer 04.2018
Gdzie jest generał? Wszędzie! „Cywilny” prezydent Abd al-Fatah as-Sisi (w środku) jest najwyższym rangą wojskowym w Egipcie. Z lewej – minister obrony Sedki Sobhi, z prawej – szef sztabu Mahmud Hegazi. Armia w tym kraju to państwo w państwie. Gdzie jest generał? Wszędzie! „Cywilny” prezydent Abd al-Fatah as-Sisi (w środku) jest najwyższym rangą wojskowym w Egipcie. Z lewej – minister obrony Sedki Sobhi, z prawej – szef sztabu Mahmud Hegazi. Armia w tym kraju to państwo w państwie. AFP / East News
Minęło siedem lat od wybuchu arabskiej wiosny. Libia, Syria i Jemen pogrążyły się w zbrojnych konfliktach. A w Egipcie panuje porządek.
Można się spodziewać, że generał znów zawalczy o prezydenturę i odniesie przytłaczające zwycięstwo.www.caglecartoons.com Można się spodziewać, że generał znów zawalczy o prezydenturę i odniesie przytłaczające zwycięstwo.

To jedyny kraj doświadczony arabską rewolucją, który obecnie uchodzi za stabilne państwo. Coraz bardziej gruntowna restauracja dawnego porządku usunęła wszelkie zaczątki pluralizmu politycznego i społecznego. System zbudowany na represjach i purytanizmie moralnym przyćmiewa trzydziestoletnią autokrację Hosniego Mubaraka. Kilkuletnie protesty uliczne, walki robotników i naciski społeczeństwa obywatelskiego nie były w stanie zmusić niepodzielnie rządzącego obecnie aparatu państwowego i służb bezpieczeństwa do choćby nieśmiałych kompromisów, nie mówiąc już o zaprowadzeniu bardziej liberalnego ustroju polityczno-społecznego.

16.02.2018 Numer 04.2018
Reklama