Bliski Wschód

Obcy bracia

Chrześcijaństwo a islam

Numer 07.2018
Katedra w meczecie. Świątynia w Kordobie — symbol obecności islamu w kulturze europejskiej. Katedra w meczecie. Świątynia w Kordobie — symbol obecności islamu w kulturze europejskiej. EAST NEWS
Dzieje islamu i chrześcijaństwa to historia sporów i walki. A przecież „religie Księgi” są sobie bardzo bliskie.
Alhambra w Grenadzie. Ufortyfikowany średniowieczny pałac arabskich władców, zaprojektowany według ścisłych proporcji. Przetrwał... z braku pieniędzy na przebudowę.EAST NEWS Alhambra w Grenadzie. Ufortyfikowany średniowieczny pałac arabskich władców, zaprojektowany według ścisłych proporcji. Przetrwał... z braku pieniędzy na przebudowę.

Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie wywodzą swoje religie od tego samego człowieka – Abrahama, po arabsku – Ibrahima. Jest monoteistą i poddaje się woli jednego Boga, gotów oddać mu w ofierze syna (Izaak, w tradycji muzułmańskiej – Ismail). Opowieści o nim zawiera według żydów Tora, według chrześcijan – Stary Testament, a według muzułmanów – Koran. Muzułmanie pięć razy dziennie modlą się do Boga: „Pobłogosław Mohameda (Mahometa) i jego potomnych, tak jak pobłogosławiłeś Ibrahima i jego potomstwo”.

30.03.2018 Numer 07.2018
Reklama