Bliski Wschód

Drugi policzek

Ahed Tamimi: córka Palestyny

Numer 08.2018
W każdy piątek Ahed Tamimi uczestniczyła w protestacyjnych marszach. Demonstracje często przeradzały się w zamieszki. W każdy piątek Ahed Tamimi uczestniczyła w protestacyjnych marszach. Demonstracje często przeradzały się w zamieszki. AFP / EAST NEWS
Palestyńska nastolatka uderza w twarz izraelskiego żołnierza. Teraz dziewczyna stoi przed sądem. Proces zmienia się w oskarżenie okupacji.
Rodzinne strony Ahed. Nabi Salih to mała uboga wioska. Po drugiej stronie doliny kwitnie Halmisz, nielegalne izraelskie osiedle.AFP/EAST NEWS Rodzinne strony Ahed. Nabi Salih to mała uboga wioska. Po drugiej stronie doliny kwitnie Halmisz, nielegalne izraelskie osiedle.

Zaledwie nieco ponad dwie minuty trwa nagranie wideo, które 16-letnią Ahed Tamimi uczyniło w oczach jednych bohaterką, a zdaniem innych – wrogiem państwa. Był ciepły grudniowy dzień na wzgórzach Palestyny, gdy przy wejściu do ogrodu rodziny Tamimi w wiosce Nabi Salih stanęło dwóch żołnierzy. Ahed chce, żeby sobie poszli. Popycha jednego z nich, szturcha go i kopie, a potem uderza w twarz. – Wynocha stąd! – krzyczy. Mężczyzna ustępuje, jest od niej o głowę wyższy, ma mundur, hełm i karabin szturmowy.

13.04.2018 Numer 08.2018
Reklama