Bliski Wschód

Na gruzach imperiów

Ważą się losy Afganistanu

Numer 04.2019
Talibowie w Moskwie. 5 lutego br. spotkali się tam z delegatami afgańskiej opozycji. Czy zawrą pokój w zamian za udział w nowym rządzie? Talibowie w Moskwie. 5 lutego br. spotkali się tam z delegatami afgańskiej opozycji. Czy zawrą pokój w zamian za udział w nowym rządzie? AFP / EAST NEWS
Amerykanie rozmawiają z talibami o zakończeniu trwającego od 2003 roku konfliktu. Talibowie lecą do Moskwy rozmawiać z afgańską opozycją. A wszystko to za plecami prezydenta Afganistanu.

Minęło 17 lat, odkąd wojska Stanów Zjednoczonych i koalicji dokonały inwazji na Afganistan. Od tamtej pory śmierć poniosło ponad 2400 żołnierzy amerykańskich i ponad tysiąc z innych państw sojuszniczych (44 z Polski), dziesiątki tysięcy żołnierzy i policjantów afgańskich oraz niezliczone rzesze cywilów. Według think tanku Cost of War Project podczas wojny z terrorem w Afganistanie i Pakistanie zginęło co najmniej 50 tys. osób postronnych. I oto teraz, po tych wszystkich latach, pierwszy raz od początku konfliktu pojawia się realna szansa na rozejm z talibami.

15.02.2019 Numer 04.2019
Reklama