Bliski Wschód

Czekając na talibów

Przegrany Afganistan

Numer 24.2019
Wynik musi się zgadzać: wybory prezydenckie odbyły się 26 września, a do połowy listopada nie podano jeszcze rezultatów. Wynik musi się zgadzać: wybory prezydenckie odbyły się 26 września, a do połowy listopada nie podano jeszcze rezultatów. AFP / EAST NEWS
Strzelaniny, nocne kluby i miłość do Rosji – w takim rytmie żyje współczesny Afganistan.
2 miliony z 9,5 miliona uprawnionych ryzykowało życie, żeby zagłosować. Ciągle nie wiadomo, czy wybory będą ważne.AFP/EAST NEWS 2 miliony z 9,5 miliona uprawnionych ryzykowało życie, żeby zagłosować. Ciągle nie wiadomo, czy wybory będą ważne.

Afganistan nazywany jest „grobowcem imperiów”, ponieważ nie powiodła się żadna próba podboju tego kraju. Połamali sobie tu w XIX wieku zęby Brytyjczycy. XX wiek zakończył się spektakularną klęską Związku Radzieckiego. Sowieckiego imperium już dawno nie ma, a Afganistan wciąż istnieje. Na początku XXI stulecia próbę okiełznania afgańskiego żywiołu podjęły Stany Zjednoczone. Rezultat jest też dalece nieoczywisty. Amerykanie utknęli w tym kraju i czynią starania, aby z honorem się wycofać – trwają rozmowy pokojowe z talibami.

22.11.2019 Numer 24.2019
Reklama