Bliski Wschód

Benzyna tańsza od wody

Podróże przez Arabię Saudyjską

Numer 11.2020
Ruad. Władza przypomina o myciu rąk. Aluzju poniał: nie wszystkie są czyste... Ruad. Władza przypomina o myciu rąk. Aluzju poniał: nie wszystkie są czyste... AFP / EAST NEWS
Jedno z najbardziej zamkniętych państw, Arabia Saudyjska, ogłosiło politykę integracji z resztą świata. Uchylone okienko szybko się zatrzasnęło z powodu koronawirusa.
Uzdrowisko Tanomah. Miasto względnego – jak na tutejsze warunki – chłodu, deszczów, mgły i... grubych murów.AFP/EAST NEWS Uzdrowisko Tanomah. Miasto względnego – jak na tutejsze warunki – chłodu, deszczów, mgły i... grubych murów.

„Witajcie w Arabii Saudyjskiej – kraju, gdzie benzyna jest tańsza niż woda” – esemes tej treści przychodzi do każdego pasażera, który ląduje na lotnisku w Rijadzie. Nie mam czasu na dogłębną analizę tego przekazu, bo muszę się poddać kontroli paszportowej. Z kieszeni obszernej długiej sukni założonej na aksamitne szerokie spodnie wyjmuję paszport. Poprawiam czarną chustę i uprzejmie odpowiadam na pytanie o imię. Byłam przygotowana do procedury przekraczania granicy, wiedziałam, jak mam być ubrana i jak się zachowywać.

21.05.2020 Numer 11.2020
Reklama