Bliski Wschód

Katar kicha na kodeks pracy

Ciemna strona mundialu, Katar wykorzystuje robotników

Numer 02.2022
Stadion 974 w Dausze, złożony z tyluż kontenerów, po mundialu będzie można przenieść na inną imprezę. Podobnie jak jego budowniczych. Stadion 974 w Dausze, złożony z tyluż kontenerów, po mundialu będzie można przenieść na inną imprezę. Podobnie jak jego budowniczych. AFP / EAST NEWS
Jak przebiegają przygotowania do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze? Kenijski robotnik przez rok potajemnie opisywał kulisy budowy stadionów, za co spotkały go represje.

Pobyt w Katarze nie był dla Malcolma Bidalego sielanką. Najgorszy dzień nadszedł 4 maja ub.r. Wieczorem odwiedziło go dwóch tajniaków. Od razu zakuli go w kajdanki. Dlaczego katarska bezpieka zainteresowała się prostym kenijskim ochroniarzem? Malcolm, podobnie jak tysiące jego rodaków, przyjechał do pracy na budowach przed mundialem. Czy mógł stwarzać zagrożenie dla kraju? Po przesłuchaniu postawiono mu zarzuty. Miał odpowiedzieć za „założenie konta w sieciach społecznościowych w celu rozpowszechniania dezinformacji” i „płatną działalność za rzecz zagranicznych agentur”.

14.01.2022 Numer 02.2022
Reklama