Bliski Wschód

Krótka ława oskarżonych

Azyl dla kata

Numer 03.2022
Ewakuacja ocalałej ludności Ghuty. We Francji trwają przygotowania do procesu w sprawie gazowego ataku w 2013 roku. Ewakuacja ocalałej ludności Ghuty. We Francji trwają przygotowania do procesu w sprawie gazowego ataku w 2013 roku. AP / EAST NEWS
W państwach Unii Europejskiej znalazło schronienie około tysiąca zbrodniarzy wojennych z Syrii. Prawdziwi uchodźcy podejmują działania, aby postawić oprawców przed sądem.
Rifat Asad, stryj prezydenta, trafił przed paryski sąd. Nie za krwawe represje, lecz za pranie brudnych pieniędzy. Po wyroku wrócił do Syrii.AP/EAST NEWS Rifat Asad, stryj prezydenta, trafił przed paryski sąd. Nie za krwawe represje, lecz za pranie brudnych pieniędzy. Po wyroku wrócił do Syrii.

Duże jasne biuro na parterze nowoczesnego budynku. Młodzi ludzie pracują w dużym skupieniu, nie odrywając wzroku od ekranów komputerów. To nie siedziba start-upu, lecz wielkie archiwum wojny domowej w Syrii. Po ponad dziesięciu latach od wybuchu konfliktu wciąż nie zanosi się na jego pokojowe zakończenie. W 2014 r. grupa syryjskich uchodźców urządziła to biuro na przedmieściach Berlina. – Naszym głównym celem jest dokumentowanie zbrodni wojennych i stworzenie cyfrowej bazy danych – wyjaśnia Hadi al-Chatib, założyciel Syrian Archive, w rozmowie z reporterami tygodnika „Le Point”.

28.01.2022 Numer 03.2022
Reklama