Bliski Wschód

Baba do wozu

Widad Abdallah. Pierwsza taksówkarka w Rijadzie

Numer 07.2022
Nie ma problemów z pasażerami płci męskiej. Za brak chusty zdarza się jej wysłuchiwać pretensji od zakwefionych pań. Nie ma problemów z pasażerami płci męskiej. Za brak chusty zdarza się jej wysłuchiwać pretensji od zakwefionych pań. AN
Jeszcze kilka lat temu mieszkanki Arabii Saudyjskiej nie mogły prowadzić samochodu. Korzystając z liberalizacji przepisów, Widad Abdallah została taksówkarką. Baba do wozu.

Moja przyjaciółka nie wierzyła, że to zrobię. Myślała, że stroję sobie żarty. Dlatego musiałam postawić na swoim! – wykrzykuje Widad Abdallah. Ta trzydziestolatka o kruczoczarnych włosach, których nie skrywa pod chustą, jako jedna z pierwszych Saudyjek zaczęła prowadzić taksówkę. Nie brzmi to może tak efektownie, jak socrealistyczne hasło „Kobiety na traktory!”, ale również niesie w sobie wywrotowy potencjał. Praca za kierownicą stawia tę gadatliwą dziewczynę w awangardzie przemian obyczajowych w jej kraju – zaznacza Rabih Damadż, dziennikarz libańskiego portalu informacyjnego Raseef22.

25.03.2022 Numer 07.2022
Reklama