Bliski Wschód

Wiosna średniowiecza

Putin to średniowiecze, mówi noblista Orhan Pamuk

Numer 08.2022
Orhan Pamuk (ur. w 1952 r.), najbardziej dziś znany na świecie pisarz turecki (autor powieści, m.in.: „Nazywam się Czerwień”, „Śnieg”, „Muzeum wyobraźni”). Laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 2006. W 2021 r. ukazała się jego najnowsza powieść „Veba Geceleri” (Noce plagi), w której powraca do czasów zarazy. Orhan Pamuk (ur. w 1952 r.), najbardziej dziś znany na świecie pisarz turecki (autor powieści, m.in.: „Nazywam się Czerwień”, „Śnieg”, „Muzeum wyobraźni”). Laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 2006. W 2021 r. ukazała się jego najnowsza powieść „Veba Geceleri” (Noce plagi), w której powraca do czasów zarazy. PA / EAST NEWS
Autokraci tacy jak Putin ostatecznie przegrają – przewiduje turecki noblista Orhan Pamuk. Swój własny kraj pisarz jednoznacznie widzi po stronie Zachodu.
„Dla Erdoğana wojna na Ukrainie jest świetną okazją udowodnienia Zachodowi i NATO, że jest jednym z nich”.www.caglecartoons.com „Dla Erdoğana wojna na Ukrainie jest świetną okazją udowodnienia Zachodowi i NATO, że jest jednym z nich”.

Najchętniej porozmawialibyśmy z panem o literaturze…
Orhan Pamuk: Ja również! Nigdy nie uważałem się za pisarza politycznego. Jednak w obecnych czasach milczenie w sprawach polityki można uznać za niemoralne.

Jak mało który pisarz orędował pan za zbliżeniem między Wschodem i Zachodem...
Pozwolę sobie wtrącić, że jestem powieściopisarzem. Zadaniem powieściopisarza jest umiejętność wczuwania się w różne postacie, co nie musi oznaczać, że się z nimi zgadzam.

08.04.2022 Numer 08.2022
Reklama