Bliski Wschód

Na progu nieba

Kościoły Wschodu

Numer 11.2022
Hawka. Tutejszy klasztor Matki Bożej znajduje się na wysokości 1150 metrów n.p.m. Hawka. Tutejszy klasztor Matki Bożej znajduje się na wysokości 1150 metrów n.p.m. Shutterstock
Dolina Kadisza w północnym Libanie jest od 1500 lat bastionem chrześcijan. Na zboczach gór wznoszą się niezliczone kościoły, a w grotach żyją pustelnicy.
Kozhaja. Święty Antoni Wielki (250–356), pierwszy anachoreta, do dziś czuwa nad maronickimi monasterami.Shutterstock Kozhaja. Święty Antoni Wielki (250–356), pierwszy anachoreta, do dziś czuwa nad maronickimi monasterami.

Księża też ulegają pokusom. – Zawsze gdy przechodzę koło dzwonnicy, korci mnie, żeby pociągnąć za sznur – śmieje się Hani Tawk, 48-letni duchowny Kościoła maronickiego. Wystarczą trzy mocne szarpnięcia i oto potężny dzwon ożywa, a jego echo niesie się po dolinie. Tak jak sto, pięćset i tysiąc lat temu.

Guyonne de Montjou, reporterka „Le Figaro Magazine”, odwiedziła jedno z najbardziej intrygujących miejsc w Libanie. Wadi Kadisza (Święta Dolina) jest kolebką Kościoła maronickiego – jednego z Kościołów wschodnich, którego początki sięgają VII wieku po Chrystusie.

20.05.2022 Numer 11.2022
Reklama