Bliski Wschód

Z kąta do konta

Afganistan jest kobietą

Numer 17.2022
Ostatnie 20 lat to była złota era dla kobiet w Afganistanie – twierdzi Roja Mahbub. Niestety, rok temu bardzo wiele się zmieniło… Ostatnie 20 lat to była złota era dla kobiet w Afganistanie – twierdzi Roja Mahbub. Niestety, rok temu bardzo wiele się zmieniło… AFP / EAST NEWS
Jak bitcoiny mogą pomóc afgańskim kobietom – wyjaśnia Roja Mahbub, bizneswoman i obrończyni praw człowieka.
Dziewczęta zostały odcięte od szkolnictwa ponadpodstawowego. Cała nadzieja w edukacji online lub w wolontariuszkach, które nadal prowadzą nauczanie (na zdjęciu: kursy w Kandaharze, czerwiec br.).AFP/EAST NEWS Dziewczęta zostały odcięte od szkolnictwa ponadpodstawowego. Cała nadzieja w edukacji online lub w wolontariuszkach, które nadal prowadzą nauczanie (na zdjęciu: kursy w Kandaharze, czerwiec br.).

Otrzymała pani licencjat na wydziale informatyki i technologii komunikacji uniwersytetu w Heracie. Czy kobiety w Afganistanie mogą zdobywać wykształcenie?
Roja Mahbub: Ostatnie 20 lat to była złota era dla kobiet w Afganistanie, jeśli chodzi o prawa i możliwości. Kobiety zyskały dostęp do edukacji. Wiele z nich ukończyło uniwersytety, podjęło pracę w biznesie, mogło się ubiegać o mandat parlamentarzysty lub zająć stanowisko w rządzie. Miałam szczęście dorastać w rodzinie, która wspierała moje aspiracje, pomagała zdobyć wykształcenie.

12.08.2022 Numer 17.2022
Reklama