Bliski Wschód

Wszyscy będziemy sąsiadami

Dwa budynki dla 9 mln mieszkańców

Numer 21.2022
Metropolia ma się ciągnąć przez 170 km, obudowana lustrzanymi ścianami. Metropolia ma się ciągnąć przez 170 km, obudowana lustrzanymi ścianami. AFP / EAST NEWS
Dwa budynki dla dziewięciu milionów mieszkańców? Takie „linearne” miasto powstanie w Arabii Saudyjskiej. Czy osiedlą się tam jego projektanci?
Shutterstock

Współczesne miasto trzeba zaprojektować od początku – oznajmia przy akompaniamencie wzmagającej się muzyki smyczkowej zmysłowy głos. – A gdyby tak pozbyć się samochodów i ulic? Gdyby wszystko, czego potrzebujesz, było w odległości pięciominutowego spaceru? – słowom towarzyszy wizualizacja podłużnej megastruktury, która wyłania się z pustynnego krajobrazu, przecinając piaszczyste wydmy i góry: miasta dla dziewięciu milionów ludzi zamkniętego w pudełku o lustrzanych ścianach mierzącym 170 km długości. – To będzie rewolucja. Zapewni ochronę najwspanialszej przyrody na Ziemi i będzie się tu mieszkało lepiej niż gdziekolwiek indziej – zapewnia lektorka.

Jak u Marvela

Mało które miasto może pochwalić się takim hollywoodzkim trailerem, ale wszak mało jest takich miast jak The Line (Linia).

06.10.2022 Numer 21.2022
Reklama