Bliski Wschód

Polowanie na ludzi

Ucieczka na ośle przed mułlłami

Numer 02.2023
Najmniej do stracenia mają kobiety, zwłaszcza Kurdyjki. Najmniej do stracenia mają kobiety, zwłaszcza Kurdyjki. AFP / EAST NEWS
Prześladowani przez irański reżim mają tylko jedną szansę na ucieczkę. Przez góry Kurdystanu do Iraku. Poplecznicy Teheranu ścigają ich dronami i rakietami.
Tajne spotkanie działaczy Demokratycznej Partii Kurdystanu Irańskiego. Powiedzmy, że gdzieś w górach Iraku. Za granicą też grozi im śmierć.AFP/EAST NEWS Tajne spotkanie działaczy Demokratycznej Partii Kurdystanu Irańskiego. Powiedzmy, że gdzieś w górach Iraku. Za granicą też grozi im śmierć.

Czasami w te dni pojawia się mgła, a noce są długie. To było ich szczęście, gdy obie przyjaciółki, osiemnasto- i dziewiętnastolatka, przeprawiały się przez kurdyjskie góry cztery dni wcześniej. Czternaście godzin w ciemności bez latarki, której światło mogłoby je zdradzić. Dziewczyny szły za przemytnikiem wzdłuż klifów i lodowatych strumieni. Wciąż w strachu przed wykryciem, ściganiem, zastrzeleniem. – Musiałyśmy wyjechać – mówi Hasti, młodsza, szczuplutka, o głosie jeszcze dziewczynki.

13.01.2023 Numer 02.2023
Reklama