Bliski Wschód

Pod murem

Nadchodzi nowa intifada

Numer 04.2023
Osiedle Newe Jakow w okupowanej przez Izraelczyków wschodniej Jerozolimie. W piątkowy wieczór 27 stycznia palestyński zamachowiec zastrzelił przed synagogą siedem osób. Osiedle Newe Jakow w okupowanej przez Izraelczyków wschodniej Jerozolimie. W piątkowy wieczór 27 stycznia palestyński zamachowiec zastrzelił przed synagogą siedem osób. AFP / EAST NEWS
Druga intifada nie dała Palestyńczykom nic oprócz zniszczonej gospodarki. Minęły jednak 23 lata, wyrosło nowe pokolenie, które nie ma nadziei, perspektyw i niczego do stracenia.

W piątkowe wieczory w świętym mieście Jeruzalem zapada cisza. Wiele muzułmańskich rodzin spędza ten czas wspólnie w domu po popołudniowych modlitwach; firmy kierowane przez Żydów zamykają się tuż przed zachodem słońca; przestają jeździć autobusy i tramwaje, a świece na stołach obwieszczają początek szabatu. Piątkowy wieczór 27 stycznia też zaczął się normalnie i spokojnie, ale dla rodziny Mizrahi, która mieszka w osiedlu Newe Jakow w okupowanej wschodniej Jerozolimie, skończył się tragedią. Około godziny 20 samotny palestyński napastnik otworzył ogień przed synagogą, zabijając siedem osób i raniąc trzy.

10.02.2023 Numer 04.2023
Reklama