Bliski Wschód

Duchy, jakie wywołał

Ekstremiści w rządzie Izraela

Numer 05.2023
Takich protestów nie było w Izraelu od 2011 roku. „Nikt nie stoi ponad prawem” – przypominają bezkarnemu szefowi rządu zwolennicy liberalnej demokracji. Takich protestów nie było w Izraelu od 2011 roku. „Nikt nie stoi ponad prawem” – przypominają bezkarnemu szefowi rządu zwolennicy liberalnej demokracji. Reuters / Forum
Koalicja Beniamina Netanjahu z religijnymi ekstremistami zagraża demokracji w Izraelu.
Ekstremista Itamar Bengewir (z prawej) został ministrem bezpieczeństwa. Premier Netanjahu (obok) stał się niejako jego zakładnikiem.Reuters/Forum Ekstremista Itamar Bengewir (z prawej) został ministrem bezpieczeństwa. Premier Netanjahu (obok) stał się niejako jego zakładnikiem.

Dan Meridor, dziś 75-letni, długo był ważnym członkiem Likudu, konserwatywnej partii Beniamina Netanjahu. Wielokrotnie był ministrem, aż w 2014 r. wycofał się z polityki. Należy do grona względnie liberalnych członków Likudu, którzy sceptycznie przyglądają się obecnej sytuacji. – Netanjahu powrócił do władzy, walcząc wszelkimi środkami – tak ujął to Meridor w jednym z wywiadów dla izraelskiej prasy. – Władza oznacza dla niego bezkarność. Ma immunitet i nie może zostać skazany.

24.02.2023 Numer 05.2023
Reklama