Bliski Wschód

Do trzech razy sztuka

Nowa intifada?

Numer 10.2023
Brygady Balaty. Nowa palestyńska formacja zbrojna, utworzona w największym na Zachodnim Brzegu obozie dla uchodźców. Brygady Balaty. Nowa palestyńska formacja zbrojna, utworzona w największym na Zachodnim Brzegu obozie dla uchodźców. AFP / EAST NEWS
Napięcie na terytoriach palestyńskich sięgnęło zenitu. Czy należy oczekiwać wybuchu kolejnego powstania?
Mural w Nablusie upamiętnia Jaskinię Lwów, zbrojną grupę rozbitą przez izraelską armię. Zabici „męczennicy” mają – jeszcze młodszych – następców.Zuma/Forum Mural w Nablusie upamiętnia Jaskinię Lwów, zbrojną grupę rozbitą przez izraelską armię. Zabici „męczennicy” mają – jeszcze młodszych – następców.

Barbarzyństwo, pogrom, noc grozy. Tak opisywano wydarzenia w palestyńskim miasteczku Huwara. Ich świadectwem są zwęglone wraki samochodów, które nadal straszą na ulicy. – Osadnicy przyszli nas wymordować! – krzyczy Sabrine, właścicielka dużego domu na obrzeżach miejscowości. Napastnicy przecięli kable od internetu, a potem obrzucili jej dom kamieniami i koktajlami Mołotowa. – Choć płakałam i głośno wzywałam pomocy, nikt nie przybiegł na ratunek – żali się w rozmowie z Arminem Arefim, reporterem francuskiego tygodnika „Le Point”.

05.05.2023 Numer 10.2023
Reklama