Bliski Wschód

Komitety od rodzenia

Piekło kobiet

Numer 14.2023
Ulice będą monitorowane, aby ujawniać przypadki naruszenia obowiązujących norm noszenia stroju. Ulice będą monitorowane, aby ujawniać przypadki naruszenia obowiązujących norm noszenia stroju. AFP / EAST NEWS
„Patrole aborcyjne”, rejestracja testów ciążowych, ośrodki kojarzące małżeństwa… Demony demografii dopadły Islamską Republikę Iranu.
Władzom udało się stłumić demonstracje, a teraz zamierzają wzmóc kontrolę nad prywatnym życiem obywateli, tłumacząc to walką o wysokie standardy moralne.Nur/EAST NEWS Władzom udało się stłumić demonstracje, a teraz zamierzają wzmóc kontrolę nad prywatnym życiem obywateli, tłumacząc to walką o wysokie standardy moralne.

Pod koniec maja br. w Iranie zapowiedziano powołanie patroli do walki z aborcjami. Oficjalnie ich władze tłumaczą to koniecznością wprowadzenia środków, które zapewnią wzrost ludności Islamskiej Republiki Iranu. Czy spowodują wzrost dzietności w obliczu spadku liczby ludności? Można wątpić. Wydaje się bardziej prawdopodobne, że jest to odroczona odpowiedź władz na zeszłoroczne protesty, największe w nowożytnej historii Iranu. W starciach z policją zginęło wówczas około pięciuset osób – przypomina w reportażu w „Nowej Gazecie.

29.06.2023 Numer 14.2023
Reklama