Bliski Wschód

Wieczne igrzyska

Mundial w Arabii? Więźniowie też obejrzą?

Numer 16.2023
Stadion Al-Ittihad w Dżuddzie. Kibice szaleją. Po czternastu chudych latach ich klub znów zdobył mistrzostwo kraju. Stadion Al-Ittihad w Dżuddzie. Kibice szaleją. Po czternastu chudych latach ich klub znów zdobył mistrzostwo kraju. AFP / EAST NEWS
Saudyjski władca wykorzystuje sport do mydlenia oczu. Ogromne sumy pompowane w piłkę nożną lub golfa mają odwrócić uwagę od autorytarnych metod rządzenia i naruszeń prawa człowieka.
Karim Benzema ze Złotą Piłką. Właśnie podpisał kontrakt na trzy sezony.AFP/EAST NEWS Karim Benzema ze Złotą Piłką. Właśnie podpisał kontrakt na trzy sezony.

Atmosfera na stadionie w Dżuddzie jest gorąca. 55 tysięcy widzów zanosi chóralne śpiewy na cześć Tygrysów. Dym z rac gryzie w oczy. Młode kobiety machają flagami w żółto-czarnych barwach. Nikt na trybunach nie wątpi, że Al-Ittihad zostanie mistrzem Arabii Saudyjskiej. – Atmosfera jest taka sama na każdym meczu u siebie. Nie przegapimy żadnego, o ile uda nam się zdobyć bilety – komentuje Nada, nosząca brązową abaję i kwiecistą chustę. 33-letnia Saudyjka wskazuje na niebo. – Al-Ittihad to moja dusza, to Bóg – przekonuje reporterkę „Le Monde Magazine”, Hélène Sallon.

27.07.2023 Numer 16.2023
Reklama