Bliski Wschód

Dżihad przeciw kobietom

Dwa lata teokracji

Numer 18.2023
W kolejce po pomoc żywnościową. Kontrola nad kobietami to odpowiedź na ideologię USA i ich sojuszników. W kolejce po pomoc żywnościową. Kontrola nad kobietami to odpowiedź na ideologię USA i ich sojuszników. AP / EAST NEWS
W sierpniu 2021 r. wojska talibów wkroczyły do Kabulu i ustanowiły kontrolę nad Afganistanem. Jak zmieniło się tam życie, mówi znawca regionu, historyk Robert Crews.
Daremny protest przeciw zamknięciu salonów piękności (Kabul, lipiec br.).AFP/EAST NEWS Daremny protest przeciw zamknięciu salonów piękności (Kabul, lipiec br.).

Gdzie można umieścić talibów w spektrum politycznym?
Robert Crews: Większość rozsądnie myślących ludzi krytykuje ich za liczne naruszenia praw człowieka, brutalne obchodzenie się ze społeczeństwem, głównie kobietami i zmarginalizowanymi grupami. Jak sklasyfikować ten ruch? Zależy, kto zajmuje się klasyfikacją. Myślę, że ugrupowanie plasuje się bliżej Arabii Saudyjskiej niż Państwa Islamskiego czy Korei Północnej. To raczej struktura polityczna, której przywódcy uważają, że są namiestnikami Allaha na ziemi, że podporządkują życie nakazom Koranu, zaprowadzą idealny szarijat.

25.08.2023 Numer 18.2023
Reklama