Chiny

Wielki Sternik czy zły satrapa?

Mao Zedong: Wiecznie żywy, choć umarł przed 40 laty

Numer 19.2016
Nostalgia i duma ze współczesnych silnych Chin przyczyniają się do popularności Mao. O jego zbrodniach i o rewolucji kulturalnej prawie się dziś nie wspomina. Nostalgia i duma ze współczesnych silnych Chin przyczyniają się do popularności Mao. O jego zbrodniach i o rewolucji kulturalnej prawie się dziś nie wspomina. AFP / EAST NEWS
Czterdzieści lat po śmierci Mao w Chinach powraca kult przywódcy. Nikt już nie mówi o głodzie i chaosie wywołanym przez jego rządy.

Zhang Hongliang, 60-letni naukowiec, wyskoczył w piątkowy poranek z łóżka i udał się na tajne spotkanie w południowo-zachodniej części Pekinu, by śpiewać pieśni o Mao Zedongu.

W otoczeniu dziesiątków podobnych sobie maoistów Zhang wziął też udział w minucie ciszy, po czym wygłosił przemówienie o najwspanialszych momentach 27-letnich rządów Wielkiego Sternika. Tytuł referatu brzmiał: „Mao Zedong, wybitny przywódca narodu”.

Później, po kilku godzinach spędzonych na analizowaniu nauk Przewodniczącego, spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Międzynarodówki.

16.09.2016 Numer 19.2016
Reklama