Chiny

Pacyficzna beczka prochu

Tajwan, beczka prochu z domieszką atomu

Numer 24.2021
Cieśnina Tajwańska. Na pierwszym planie posterunek wojskowy na wysepce Shi należącej do Tajwanu. W tle chińskie miasto Xiamen. Ostatni raz strzały padły tu w 1958 roku. Cieśnina Tajwańska. Na pierwszym planie posterunek wojskowy na wysepce Shi należącej do Tajwanu. W tle chińskie miasto Xiamen. Ostatni raz strzały padły tu w 1958 roku. Reuters / Forum
Na Dalekim Wschodzie zaczął się niebezpieczny wyścig zbrojeń. Jeśli miałoby dojść do wybuchu III wojny światowej, może się ona zacząć właśnie tutaj.
Chiński dron z rodziny „pterozaurów” na tegorocznej wystawie lotniczej w Zhuhai. Zbudowany wyłącznie z krajowych materiałów.Reuters/Forum Chiński dron z rodziny „pterozaurów” na tegorocznej wystawie lotniczej w Zhuhai. Zbudowany wyłącznie z krajowych materiałów.

Pierwszego października przypada święto narodowe Chińskiej Republiki Ludowej. Pokazy lotnicze AirShow China w mieście Zhuhai odbywają się tradycyjnie co dwa lata, ale z powodu pandemii na tegoroczne trzeba było czekać rok dłużej. Lotnisko leży tuż przy wybrzeżu. Po drugiej stronie pasa startowego rozciąga się widok na Morze Południowochińskie, które jest częścią zachodniego Pacyfiku. Ten zaś obejmuje obszar od Hawajów na zachodzie po Singapur na wschodzie i od Kamczatki po Australię. Politycy i wojskowi określają to ogromne terytorium mianem Indopacyfiku, bo zaliczają do niego także Ocean Indyjski.

19.11.2021 Numer 24.2021
Reklama