Chiny

Wszędzie jestem outsiderem

Ai Weiwei. Dysydent totalny

Numer 26.2021
Ai Weiwei (ur. w 1957 r.), chiński rzeźbiarz, performer, fotograf, architekt, kurator wystaw, bloger. Czołowa postać niezależnej sceny artystycznej w Chinach. Ai Weiwei (ur. w 1957 r.), chiński rzeźbiarz, performer, fotograf, architekt, kurator wystaw, bloger. Czołowa postać niezależnej sceny artystycznej w Chinach. Empics / EAST NEWS
Ai Weiwei, najsłynniejszy artysta pochodzący z Chin, mieszka obecnie w idyllicznej okolicy w Portugalii. Wspomina, jaki wpływ na jego dalsze życie miało dzieciństwo.

Słoneczny poranek na portugalskiej prowincji. Posiadłość z wielką bramą, do której podbiegają dwa psy. Ich imiona to po chińsku „chłopiec” i „dziewczyna”. Ai Weiwei mieszka tu od 2020 roku. Zaprasza na obszerny taras. Podczas rozmowy pokazuje w telefonie zdjęcie podziemnego mieszkania. W podobnej jamie spędził sporo lat swojego dzieciństwa. Jego ojciec Ai Qing był poetą z początku cenionym przez Mao Zedonga. Jednak wkrótce po narodzinach syna został uznany za prawicowego ekstremistę i wypędzony z Pekinu.

17.12.2021 Numer 26.2021
Reklama