Chiny

Cichy wspólnik

Dyplomacja Xi Jinpinga.

Numer 07.2022
Władimir Putin i Xi Jinping. Obaj autokraci wzajemnie się cenią. Władimir Putin i Xi Jinping. Obaj autokraci wzajemnie się cenią. AP / EAST NEWS
Pekin odmawia potępienia wojny Putina i obiecuje Rosji wieczną przyjaźń. Czy powstaje właśnie antyzachodni blok, czy też Xi Jinping prowadzi chytrą grę?
Podczas wideokonferencji z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem chiński przywódca po raz pierwszy użył słowa „wojna” (8 marca br.).Xinhua/EAST NEWS Podczas wideokonferencji z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem chiński przywódca po raz pierwszy użył słowa „wojna” (8 marca br.).

Dwudziestego drugiego lutego br., czyli w dniu, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim wojskom wkroczenie do ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego, w Pekinie otwarto nowe muzeum. W Centralnym Ośrodku Prezentów i Artefaktów pokazano dary przekazane przywódcom Chin przez zagranicznych dostojników i władców.

Najważniejszym eksponatem jest perforowany pasek papieru w szkatułce ze szlachetnego drewna. To telegram nadesłany przez Moskwę 2 października 1949 roku, deklarujący uznanie Chińskiej Republiki Ludowej – zaledwie jeden dzień po proklamowaniu nowego państwa przez Mao Zedonga.

25.03.2022 Numer 07.2022
Reklama