Chiny

Kij w Kitaj

Co w obliczu wojny w Ukrainie zrobią Chiny?

Numer 08.2022
Dla Chin Rosja i Białoruś to przede wszystkim kraje Europy. Handel może kwitnąć, ale zaufanie – nie bardzo. Na zdjęciu reklama białoruskiej firmy w centrum handlowym w Pekinie. Dla Chin Rosja i Białoruś to przede wszystkim kraje Europy. Handel może kwitnąć, ale zaufanie – nie bardzo. Na zdjęciu reklama białoruskiej firmy w centrum handlowym w Pekinie. AFP / EAST NEWS
Atak na Ukrainę zagroził wygodnej pozycji Chin jako rozgrywającego między Rosją a USA. Sinolog Michaił Karpow przewiduje daleko idące skutki.
„Dzisiejszy konflikt Rosji z Zachodem może mieć daleko idące konsekwencje, a to się Chinom nie podoba”.www.caglecartoons.com „Dzisiejszy konflikt Rosji z Zachodem może mieć daleko idące konsekwencje, a to się Chinom nie podoba”.

Jak dziś patrzy na Rosję Pekin?
Michaił Karpow: Chiny uważają Rosję za kraj europejski. Zdają sobie sprawę z różnic między Federacją Rosyjską a tzw. dalekim Zachodem, czyli anglosaskim, galijskim, iberyjskim itd. Niemniej patrzą na nią nie jak na część Azji czy Eurazji, lecz Europy. Nie uważają Rosji za „swoją” i obawiają się zbliżenia Moskwy z Zachodem w antychińskim kontekście.

Wartość handlu Chiny–USA to bilion dolarów rocznie, Chiny–Europa – 800–900 mld (30 proc.

08.04.2022 Numer 08.2022
Reklama