Chiny

Cyberniewolnicy

Nowe trendy w świecie afer

Numer 22.2022
Organizacje pozarządowe, takie jak STOP, próbują ustalić, gdzie znikają internauci. Prawda okazuje się szokująca. Organizacje pozarządowe, takie jak STOP, próbują ustalić, gdzie znikają internauci. Prawda okazuje się szokująca. AFP / EAST NEWS
„Rozbiór świńskiej tuszy” – to nowa metoda stosowana w Azji przez internetowych przestępców. Łączy handel żywym towarem, wymuszenia, przemoc i wyzysk.

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Chin, Tajwanu, Tajlandii, Wietnamu i innych państw azjatyckich padło ofiarą nowej formy traffickingu i wyzysku. To ludzie, którzy zainteresowali się ogłoszeniami o ciekawej pracy. Ogłoszenia są pułapką. Zwerbowanych wysyła się do Kambodży, Laosu i Mjanmy, gdzie zorganizowane grupy przestępcze zmuszają ich do udziału w cyberoszustwach. Ofiary mają nabierać klientów z całego świata na mniejsze lub większe kwoty. W razie odmowy są poddawane przemocy. Proceder ten opisał portal Meduza.io, powołując się na raport dziennikarzy śledczych ProPublica.

Gra w Chińczyka

Ogłoszenia w języku chińskim na profilu White Shark Channel (w Telegramie), mającym 5,7 tys. subskrybentów, niewiele różniły się od propozycji w podobnych serwisach. Tyle że zamiast mebli czy sprzętu poszukiwano i oferowano ludzi.

21.10.2022 Numer 22.2022
Reklama