Europa

Mur Hadriana

Kraniec imperium

Numer 16/ 2013
Przez długie stulecia rzymskie fortyfikacje służyły za magazyn materiałów budowlanych. Przez długie stulecia rzymskie fortyfikacje służyły za magazyn materiałów budowlanych. Forum
Wał, który wyznaczał północną granicę rzymskiej Brytanii, do dziś rzuca wyzwanie surowym warunkom i upływowi czasu – opowiada Cullen Murphy, amerykański pisarz i publicysta.
Nortumbria zaprasza wszystkich miłośników długich samotnych wędrówek po odludziu.Forum Nortumbria zaprasza wszystkich miłośników długich samotnych wędrówek po odludziu.

Źródła mojej fascynacji murem Hadriana nie stanowią zagadki. Pamiętam wrześniowy poranek w Irlandii, kiedy jako 13-latek otworzyłem nowy podręcznik do łaciny i natrafiłem w nim na kolorowe zdjęcie masywnych fortyfikacji biegnących przez pejzaż północnej Anglii. Na fotografii mur przyprószony śniegiem wspinał się uparcie na skarpy i schodził w dół wąwozów, by w końcu zniknąć na horyzoncie, rozpłynąć się w czasie. Jak przeczytałem, budowano go na rozkaz cesarza Hadriana, począwszy od ok.

26.04.2013 Numer 16/ 2013
Reklama