Europa

Czyj jest ten kraj?

Neonaziści zza Odry. Proces Narodowosocjalistycznego Podziemia

Numer 17/ 2013
Dwaj sprawcy morderstw popełnili samobójstwo. Kryjówkę grupy kilka dni później wysadziła w powietrze ich wspólniczka Beate Zschäpe, która sama zgłosiła się potem na policję. Dwaj sprawcy morderstw popełnili samobójstwo. Kryjówkę grupy kilka dni później wysadziła w powietrze ich wspólniczka Beate Zschäpe, która sama zgłosiła się potem na policję. Archiwum
Zabili w Niemczech 10 osób – ośmiu mężczyzn pochodzenia tureckiego, jednego Greka, jedną policjantkę. Teraz w Monachium zaczął się proces.
Beate Zschäpe zachowuje się w sądzie swobodnie, nie sprawia wrażenia przejętej obecnością rodzin jej ofiar.Reuters/Forum Beate Zschäpe zachowuje się w sądzie swobodnie, nie sprawia wrażenia przejętej obecnością rodzin jej ofiar.

Sąd ma wyjaśnić sprawę serii morderstw i zamachów bombowych dokonanych w latach 2000–2007 w kilku dużych miastach RFN. Wszystkie zostały popełnione przez trójkę sprawców ze skrajnie prawicowej grupy Nationalsozialistischer Untergrund (Narodowosocjalistyczne podziemie). Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos i Beate Zschäpe ukrywali się przez wiele lat, używając fałszywych dokumentów. Mordów dokonywali – z motywów rasistowskich – w różnych miastach Niemiec, poruszając się po kraju w samochodzie kempingowym.

10.05.2013 Numer 17/ 2013
Reklama