Europa

Ile NRD jest w Angeli

Nieznana pani kanclerz

Numer 18/ 2013
Angela Merkel, jak 90. proc. młodzieży w NRD, należała do młodzieżówki FDJ. Angela Merkel, jak 90. proc. młodzieży w NRD, należała do młodzieżówki FDJ. Bundesregierung / AN
„Pierwsze życie Angeli M.” to historia pierwszych 35 lat w życiu pani kanclerz. Lat, o których na zachodzie Niemiec niewiele było wiadomo. „O wielu rzeczach nie mówiłam, bo nikt nie pytał” – tak Merkel przecina spekulacje na swój temat.
„Czerwony pastor” Horst Kasner, ojciec Angeli, dobrowolnie osiedlił się w NRD.Laif/Czarny Kot/AN „Czerwony pastor” Horst Kasner, ojciec Angeli, dobrowolnie osiedlił się w NRD.

Wszyscy biografowie Angeli Merkel powtarzają to samo pytanie: jak to możliwe, że kobieta, która jeszcze latem 1989 r. o zjednoczeniu Niemiec mówiła „to absurd”, która po obaleniu muru włączyła się do ugrupowania Demokratyczny Przełom i snuła wizje demokratycznego socjalizmu w NRD – 13 miesięcy później objęła stanowisko ministra ds. rodziny w rządzie Helmuta Kohla, „kanclerza zjednoczenia?”. I kolejne pytanie – ile z NRD zostało w charakterze, umysłowości „najpotężniejszej kobiety Europy”?

24.05.2013 Numer 18/ 2013
Reklama