Europa

Dolary albo wojna

Jak Churchill załatwił neutralność Hiszpanii

Numer 29/ 2013
Hitler o Franco: „Wolę rwanie zębów u dentysty niż rozmowę z nim”. Hitler o Franco: „Wolę rwanie zębów u dentysty niż rozmowę z nim”. Everett Collection / East News
Brytyjczycy kupili w 1940 roku neutralność Hiszpanii. Odtajnione ostatnio dokumenty dowodzą, że Londyn płacił skorumpowanym hiszpańskim generałom i politykom partii rządzącej.
Gen. Antonio Aranda wziął od Brytyjczyków 2 mln dol. za odwodzenie Franco od pomysłu przystąpienia do wojny.AP/East News Gen. Antonio Aranda wziął od Brytyjczyków 2 mln dol. za odwodzenie Franco od pomysłu przystąpienia do wojny.

Brytyjskie archiwa państwowe (National Archives) ujawniły ostatnio 400 dotychczas tajnych dokumentów z początku lat 40. XX w. Jest wśród nich zaszyfrowany telegram z adnotacjami „pilne”, „tajne” i „do rąk własnych”, jaki ówczesny ambasador brytyjski w Madrycie, sir Samuel Hoare, wysłał 4 czerwca 1940 r. do ministra spraw zagranicznych, lorda Halifaksa. Hoare informował że w trwającej w Hiszpanii debacie na temat ewentualnego odstąpienia od zasady neutralności w kołach rządzących i wśród wojskowej kadry dowódczej górę zaczyna brać grupa domagająca się przystąpienia do wojny po stronie Niemiec.

25.10.2013 Numer 29/ 2013
Reklama