Europa

Przyniosłem wam światło

Norwescy górale ściągnęli Słońce na Ziemię

Numer 01/ 2014
Dolina jest tak wąska i głęboka, że przez połowę każdego roku mieszkańcy Rjukan żyli w cieniu. Teraz przychodzą na rynek rozkoszować się słonecznym światłem. Dolina jest tak wąska i głęboka, że przez połowę każdego roku mieszkańcy Rjukan żyli w cieniu. Teraz przychodzą na rynek rozkoszować się słonecznym światłem. EPA / PAP
W tym roku po raz pierwszy w historii zimowe słońce rozbłysło nad norweskim miastem Rjukan. To zasługa jednego człowieka – i trzech ogromnych luster.
Instalacja luster kosztowała 800 tys. dolarów. Miasto zapłaciło jedną piątą, resztę wyłożyło państwo i koncern Norsk Hydro.EPA/PAP Instalacja luster kosztowała 800 tys. dolarów. Miasto zapłaciło jedną piątą, resztę wyłożyło państwo i koncern Norsk Hydro.

Na rynku w Rjukan stoi pomnik założyciela miasta, wybitnego norweskiego inżyniera i przemysłowca, Sama Eydego. Postać ma wymyślne wąsy, jedna ręka w kieszeni spodni, druga trzyma ciasno zwinięty rysunek – wzrok wielkiego człowieka skierowany jest na widniejące na północy szczyty gór. Za nim, na południu, wznosi się także potężny, 1800-metrowy szczyt znany jako Gaustatoppen. Między górami, w dolinie Vestfjord, leży małe, choć niegdyś mające duże znaczenie miasteczko wybudowane przez Eydego na początku zeszłego stulecia.

07.01.2014 Numer 01/ 2014
Reklama