Europa

Apetyt na archipelag

Wojna o Falklandy

Numer 14.2015
Ironia losu. Brytyjskich żołnierzy przetransportowano na pole bitwy luksusowym wycieczkowcem. Ironia losu. Brytyjskich żołnierzy przetransportowano na pole bitwy luksusowym wycieczkowcem. Rex / EAST NEWS
Imperium brytyjskie to już przeszłość, ale jego pozostałości to wciąż punkty zapalne. Przykładem Falklandy. Wielka Brytania i Argentyna stoczyły tam w 1982 roku wojnę, która nie rozstrzygnęła niczego.
Propaganda szalała. Argentyński tygodnik używał sobie na premier Thatcher.SSPL/Forum Propaganda szalała. Argentyński tygodnik używał sobie na premier Thatcher.

Gdy 1 kwietnia 1982 r. rozeszła się wiadomość, że Argentyna szykuje się do inwazji na Falklandy, brytyjskie terytorium zamorskie, można było sądzić, że to primaaprilisowy żart. Na samych wyspach falklandzkich jednak ten mniemany dowcip nikogo nie rozśmieszył. Mieszkańcy słuchali w napięciu, jak o godzinie 20.15 gubernator Rex Hunt potwierdził te obawy w przemówieniu radiowym: Mamy coraz większą pewność, że argentyńskie siły zbrojne szykują się do inwazji na Falklandy.

10.07.2015 Numer 14.2015
Reklama