Europa

Nieutulona cesarzowa

Skandal na wiedeńskim dworze: Franz Joseph i Sissi

Numer 23.2016
Elżbieta zwana Sissi, nie przepadała za pozowaniem do portretów. Dawała się przekonać dopiero, gdy mógł jej towarzyszyć ulubiony koń lub pies. Elżbieta zwana Sissi, nie przepadała za pozowaniem do portretów. Dawała się przekonać dopiero, gdy mógł jej towarzyszyć ulubiony koń lub pies. Dorotheum
Monarchowie zawierali małżeństwa zgodnie z politycznym interesem. Ale nie cesarz Austrii Franciszek Józef I. Zamiast przeznaczonej mu księżniczki, wybrał jej młodszą siostrę. Skandal? I co z tego? Postawił na swoim.
Cesarz z dziećmi. Od lewej stoją: Franciszek Józef I, Rudolf i Gizela z mężem Leopoldem. Siedzą Maria Waleria i Stefania, żona Rudolfa.Dorotheum Cesarz z dziećmi. Od lewej stoją: Franciszek Józef I, Rudolf i Gizela z mężem Leopoldem. Siedzą Maria Waleria i Stefania, żona Rudolfa.

Albo ona, albo żadna – oświadczył Franciszek Józef I swojej matce, arcyksiężnej Zofii, która z oddaniem poszukiwała odpowiedniej żony dla młodego cesarza Austrii. Sytuacja była szczególna – objął tron jako 18-latek. Po burzliwych latach Wiosny Ludów jego rządy miały przynieść odnowę monarchii. Jednym z elementów politycznej układanki, mającej uspokoić nastroje i ustabilizować rozchwiane państwo, miało być umocnienie i przedłużenie dynastii. Dlatego ożenek Franciszka Józefa był jedną z najpilniejszych spraw.

09.11.2016 Numer 23.2016
Reklama