Europa

Od Marianny do Maryny?

Bój o pałac Elizejski

Numer 09.2017
Partia En Marche! istnieje dopiero od roku. Jej lider prowadzi po pierwszej turze (24 proc. głosów). Nie potrzebne mu do tego były żadne prawybory. Partia En Marche! istnieje dopiero od roku. Jej lider prowadzi po pierwszej turze (24 proc. głosów). Nie potrzebne mu do tego były żadne prawybory. Reuters / Forum
Francuskie wybory prezydenckie pokazały, że tradycyjny podział na lewicę i prawicę traci na znaczeniu. Ale Emmanuel Macron i Marine Le Pen to wciąż dwa różne elektoraty – i światy.
Aktywistki z Femenu protestowały przed sztabem wyborczym Marine Le Pen w Hénin-Beaumont w północnej Francji.AFP/EAST NEWS Aktywistki z Femenu protestowały przed sztabem wyborczym Marine Le Pen w Hénin-Beaumont w północnej Francji.

W pierwszej turze dwie trzecie Francuzów zagłosowało za odejściem od dotychczasowego systemu. Zwolennicy skrajnej prawicy głosujący na Marine Le Pen i wyborcy radykalnej lewicy, której twarzą jest Jean-Luc Mélenchon, stanowią łącznie ponad 40 proc. elektoratu. Jednak to nie program radykalnego zerwania z dziedzictwem V Republiki przyciągnął najwięcej wyborców. Na czele stawki znalazł się umiarkowany reformista Emmanuel Macron. Lider ruchu En marche! jak nikt inny odgadł nastroje Francuzów.

28.04.2017 Numer 09.2017
Reklama