Europa

Ostatnia runda Angeli?

Wybory do Bundestagu

Numer 20.2017
Dla Chadeków (33 proc.) i Socjaldemokratów (20 proc.) były to najsłabsze wyniki w historii RFN. Dla Chadeków (33 proc.) i Socjaldemokratów (20 proc.) były to najsłabsze wyniki w historii RFN. Reuters / Forum
Z „wyborów przeciwko Merkel” pani kanclerz wychodzi osłabiona. I to nie koniec złych wiadomości dla chadeków.
Alexander Gauland i Alice Weidel z Alternatywy dla Niemiec. AfD zdobyła 13 proc. głosów i po raz pierwszy weszła do parlamentu.Reuters/Forum Alexander Gauland i Alice Weidel z Alternatywy dla Niemiec. AfD zdobyła 13 proc. głosów i po raz pierwszy weszła do parlamentu.

Z wyników wyborów parlamentarnych da się wysnuć cztery wnioski. Po pierwsze – CDU wprawdzie poniosła duże straty, ale jednak w porównaniu z innymi partiami jest nadal dość silna, aby jej przewodnicząca Angela Merkel już po raz czwarty objęła rządy, stając na czele koalicji. Po drugie – lewica nie ma w Niemczech większości. Dowodzi tego nie tylko dramatycznie słaby wynik SPD, lecz również fakt, że nawet koalicji SPD z Zielonymi i Lewicą dużo by brakowało do większości. Po trzecie – również koalicja CDU z FDP, czyli konserwatywno-liberalna, nie może liczyć na większość.

29.09.2017 Numer 20.2017
Reklama