Europa

Z archiwum X

Niemiecka trzecia płeć

Numer 25.2017
Po raz pierwszy w dziejach Federalny Trybunał Konstytucyjny zajmował się interseksualnością, Niemcy znalazły się więc w międzynarodowej czołówce. Po raz pierwszy w dziejach Federalny Trybunał Konstytucyjny zajmował się interseksualnością, Niemcy znalazły się więc w międzynarodowej czołówce. Indigo / •
Od tej pory obywatelami Republiki Federalnej będą Niemcy, Niemki i... No właśnie.
To, czy w macicy rozwija się córka lub syn, określa precyzyjnie współdziałanie chromosomów, genów i hormonów.Getty Images To, czy w macicy rozwija się córka lub syn, określa precyzyjnie współdziałanie chromosomów, genów i hormonów.

Decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trzeciej płci pociąga za sobą skutki prawne, administracyjne, medyczne, a przede wszystkim społeczne. Prawo tworzy, ale i odzwierciedla rzeczywistość – oto dwoisty charakter tej instytucji. Sądy z kolei ustanawiają jednoznaczność lub regulują niejednoznaczność, co zademonstrował właśnie Trybunał w kwestii interseksualizmu.

Sędziowie Trybunału w Karlsruhe stwierdzili w przełomowym postanowieniu, że istnieje trzecia płeć – ani mężczyzna, ani kobieta – przyznając rację „osobie składającej zażalenie”.

08.12.2017 Numer 25.2017
Reklama