Europa

Znak Zorry

Żona generała Franco zwana „lisicą w naszyjniku”

Numer 15.2018
Pierwsza para frankistowskiej Hiszpanii na portrecie pędzla Feliksa Revello del Toro (1972). Pierwsza para frankistowskiej Hiszpanii na portrecie pędzla Feliksa Revello del Toro (1972). Prisma / EAST NEWS
Żona Francisca Franco, Carmen Polo, uwielbiała perły, zazdrościła Evicie Perón, wtrącała się do rządzenia i chciała uczynić z Hiszpanii „katolicki Iran”.
Nie była pięknością, ale umiejętnie eksponowała arystokratyczny profil. Na zdjęciu: w rozmowie z grecką królową Fryderyką (z prawej) w marcu 1964 roku.Interfoto/Forum Nie była pięknością, ale umiejętnie eksponowała arystokratyczny profil. Na zdjęciu: w rozmowie z grecką królową Fryderyką (z prawej) w marcu 1964 roku.

Miała szczęście do biografów, którzy nie szczędzili jej zachwytów i komplementów. „Prześliczna małżonka generała Franco dyskretnie pokazuje spowitą w czarne tiule zgrabną sylwetkę, o którą delikatnie ociera się drogie futro” – poetycko wzdychał jeden. Wtórował mu drugi, wynosząc pod niebiosa nie tylko przymioty cielesne, lecz także zalety niezłomnego charakteru: „Małżonka generalissimusa łączy w sobie ofiarność, żelazną konsekwencję i poważne ambicje”. Współcześni, którzy się z nią zetknęli, nie byli tak łaskawi, zauważali bezwzględność w dążeniu do celu, samouwielbienie, wyniosłość i totalny brak tolerancji wobec jakichkolwiek przejawów krytyki pod jej adresem.

20.07.2018 Numer 15.2018
Reklama