Europa

Nie dla twoich oczu

Ostatni talib na Litwie

Numer 19.2018
Co się działo za tymi murami? Były prezydent twierdzi, że został usunięty z urzędu, bo odmawiał udzielenia pomocy CIA. Co się działo za tymi murami? Były prezydent twierdzi, że został usunięty z urzędu, bo odmawiał udzielenia pomocy CIA. Lava / Reporter
Europejski Trybunał Praw Człowieka oficjalnie potwierdził, że na Litwie istniało więzienie CIA. Dlaczego władze wciąż to ukrywają?

O tym, że na Litwie działa tajne więzienie CIA (co jest niezgodne z litewską konstytucją), gdzie wobec więźniów stosowano „specjalne” metody wydobywania zeznań, mówiło się już od lat. W 2009 roku amerykańska stacja ABC wyemitowała program o przetrzymywaniu pojmanych bojowników Al-Kaidy w okolicach Wilna w miejscowości Antaviliai. Więzienie – według ABC – miało się mieścić w obiekcie, w którym w czasach ZSRR znajdowała się szkoła jazdy konnej. Do podobnych informacji dotarła też organizacja Amnesty International, która oprócz Litwy oskarżyła kilka państw Europy Środkowej i Wschodniej o świadczenie usług amerykańskim służbom.

14.09.2018 Numer 19.2018
Reklama