Europa

Naród to nie jest święty Graal

Niemcy przeciw amnezji

Numer 23.2018
Nagroda dla Assmannów to mocna riposta na podnoszące się właśnie głosy, że „rozpamiętywanie historii osłabia niemiecki naród”. Nagroda dla Assmannów to mocna riposta na podnoszące się właśnie głosy, że „rozpamiętywanie historii osłabia niemiecki naród”. AFP / EAST NEWS
Prestiżowa Pokojowa Nagroda Niemieckich Księgarzy przypadła w tym roku małżeństwu badaczy kultury – Aleidzie i Janowi Assmannom.

Jan Assmann to jeden z najwybitniejszych współczesnych egiptologów, którego prace znacznie wykraczają poza tę dziedzinę. W badaniach nad początkami religii szukał też zawsze początków nietolerancji i konfliktów religijnych. Jego żona, literaturoznawczyni Aleida Assmann, szczególną uwagę poświęca czasom najnowszym, a zwłaszcza skłonności do zapominania niewygodnych etapów historii. Wręczenie nagrody stało się kulminacyjnym, najistotniejszym punktem targów książki w Monachium. Jak podkreślano w laudacji, Jan otrzymał nagrodę za badania nad historią konfliktów religijnych i poszukiwań prawdy absolutnej w kontekście długiego trwania.

09.11.2018 Numer 23.2018
Reklama