Europa

Pod Paryżem się dzieje

Paryskie kanały, katakumby i upiór w operze

Numer 23.2018
Podziemne jezioro z musicalu „Upiór w operze” nie jest wcale wymysłem. Podziemne jezioro z musicalu „Upiór w operze” nie jest wcale wymysłem. AKG / East News
Podziemne miasta to nie mit. Pod centrum romantycznego Paryża kryje się ciemny równoległy świat, o którego istnieniu niewiele osób wie. Natalia Majboroda z „Wokrug Swieta” zajrzała pod podłogę francuskiej stolicy.
Katakumby: w 1785 roku kości ok. 6 mln ludzi z przepełnionych cmentarzy przeniesiono do opuszczonych kamieniołomów.AFP/East News Katakumby: w 1785 roku kości ok. 6 mln ludzi z przepełnionych cmentarzy przeniesiono do opuszczonych kamieniołomów.

Uprzedzam, że będzie śmierdziało i to nieźle – mówi przewodnik reporteki „Wokrug Swieta”, Sean. – Będzie można się na własnym nosie przekonać, jaki odór unosił się nad Paryżem do początków XIX wieku, kiedy to wreszcie ulicami przestały płynąć rynsztoki, a kanalizację schowano pod ziemię.

Wejście do podziemnego labiryntu znajduje się nieopodal niewielkiego białego budyneczku koło Pont de l’Alma – kasy paryskiego Muzeum Kanalizacji. Muzeum stanowi część systemu kanalizacyjnego, który ciągnie się pod francuską stolicą i ma 2500 kilometrów.

09.11.2018 Numer 23.2018
Reklama