Europa

Śpiączka w Dolinie Muminków

Fińska sztuka życia

Numer 02.2019
Dom Muminków w Tampere. Trudno uwierzyć, ale pierwsza książka o nich była przeznaczona dla dorosłych. Dom Muminków w Tampere. Trudno uwierzyć, ale pierwsza książka o nich była przeznaczona dla dorosłych. JARI KUUSENAHO/MOOMIN MUSEUM, TAMPERE / •
W sztucznym lesie co rusz pojawiają się białe uszka, po schodach wchodzi ktoś niewidzialny, a w ciemnych kątach rozżarzają się dziesiątki żółtych oczu. I jak tu nie pokochać Finlandii?
Pierwowzorami Mamy i Taty Muminków byli rodzice Tove Jansson.Lehtikuua/EAST NEWS Pierwowzorami Mamy i Taty Muminków byli rodzice Tove Jansson.

W Domu Muminków w Tampere zwiedzających nie opuszcza przeświadczenie, że ktoś ich cały czas śledzi. Oficjalna siedziba najpopularniejszych bohaterów fińskiej literatury jest pełna takich niespodzianek. – Myśleliśmy, że rozbiegające się po domu Muminki będą się cieszyć popularnością jedynie wśród dzieci, ale kiedy otworzyliśmy muzeum, ze zdziwieniem skonstatowaliśmy, że wśród naszych eksponatów buszują dorośli i bawią się w najlepsze – opowiada pracownica muzeum Minna Honkasalo. – Finowie są jak duże dzieci.

18.01.2019 Numer 02.2019
Reklama