Europa

Królestwo polskie

Londyn – Warszawa: kto kogo bardziej potrzebuje

Numer 08.2019
Ksenofobia nasila się. Jak tak dalej pójdzie, zostanie tu co najwyżej „krakowiaczek jeden”. Ksenofobia nasila się. Jak tak dalej pójdzie, zostanie tu co najwyżej „krakowiaczek jeden”. Michał Małecki/Napo / Forum
Czy po brexicie nasi rodacy będą jeszcze mile widziani na Wyspach?
Wzrost nastrojów ksenofobicznych może przyczynić się do masowego wyjazdu imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej w razie brexitu.caglecartoons.com Wzrost nastrojów ksenofobicznych może przyczynić się do masowego wyjazdu imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej w razie brexitu.

Kiedy w maju 2004 roku Polacy stali się obywatelami Unii Europejskiej, wielu z nich oczekiwano w Wielkiej Brytanii z otwartymi ramionami. – Już wkrótce po akcesji dostaliśmy list z Anglii, podpisany przez ówczesnego premiera Tony’ego Blaira – wspomina polski lekarz Jacek Waroński, który wyjechał na Wyspy razem z żoną, także lekarką. Przesłanie było takie: są potrzebni i serdecznie witani. – Nie byliśmy wyjątkiem. Wielu naszych kolegów znajdowało w owym czasie taką korespondencję w swojej skrzynce pocztowej – mówi Waroński.

12.04.2019 Numer 08.2019
Reklama