Europa

Trzecia siła?

Prawicowi populiści rosną w siłę

Numer 11.2019
Sojusz? Są już! Od lewej: Geert Wilders (Partia Wolności, Holandia), Matteo Salvini (Liga, Włochy), Marine Le Pen (Zjednoczenie Narodowe, Francja), Weselin Mareszki (Wola, Bułgaria), Jaak Madison (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa) i Tomio Okamura (Wolność i Demokracja Bezpośrednia, Czechy). Sojusz? Są już! Od lewej: Geert Wilders (Partia Wolności, Holandia), Matteo Salvini (Liga, Włochy), Marine Le Pen (Zjednoczenie Narodowe, Francja), Weselin Mareszki (Wola, Bułgaria), Jaak Madison (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa) i Tomio Okamura (Wolność i Demokracja Bezpośrednia, Czechy). AFP / EAST NEWS
Europejscy przywódcy skrajnie prawicowych partii jednoczą się, by „zmienić bieg historii”.
Prawicowe, niekiedy faszyzujące partie z różnych krajów mogą mieć (i mają) wspólne poglądy na imigrację i inne kwestie.caglecartoons.com Prawicowe, niekiedy faszyzujące partie z różnych krajów mogą mieć (i mają) wspólne poglądy na imigrację i inne kwestie.

Włoski wicepremier Matteo Salvini wystąpił na wiecu swych skrajnie prawicowych zwolenników przed gotycką katedrą w Mediolanie. Obiecał zmienić bieg historii po eurowyborach i utworzyć populistyczny sojusz, który stanie się jednym z największych ugrupowań w Parlamencie Europejskim. Stojąc obok Marine Le Pen z Francji i przywódców dziewięciu innych partii nacjonalistycznych, Salvini zaczął przemówienie cytatem z Chestertona: „Prawdziwy żołnierz walczy nie dlatego, że nienawidzi tego, co ma przed sobą, ale dlatego, że kocha to, co ma za sobą”.

24.05.2019 Numer 11.2019
Reklama